Skąd bierze się ból mięśni po spożyciu...
Spożywanie alkoholu, zwłaszcza nałogowe wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla organizmu. Osoby uzależnione cierpią z powodu różnych chorób, obserwują u siebie dolegliwości związane z zaburzeniem funkcjonowania narządów oraz podupadają na zdrowiu psychicznym. Jednym z negatywnych objawów po spożyciu alkoholu jest ból mięśni.
Jak alkohol wpływa na mięśnie?
Długotrwałe spożywanie alkoholu doprowadza do osłabienia i uszkodzenia włókien mięśniowych. Mogą one nawet mieć tendencję do zanikania. Napoje wyskokowe hamują wydzielanie testosteronu, a więc hormonu bezpośrednio odpowiedzialnego za powstawanie masy mięśniowej. Dysfunkcje układu mięśniowo – szkieletowego pojawiają się
u alkoholików nawet częściej niż marskość wątroby. Utrata masy mięśniowej pod wpływem etanolu doprowadza do pojawienia się stanów zapalnych oraz ostrego uszkodzenia mięśni
i miopatii alkoholowej.
Sprawdź także: Wszywka Alkoholowa Wrocław
Czym jest miopatia alkoholowa?
Miopatia alkoholowa to postępujący zanik mięśni, pojawiający się po dłuższym okresie nadmiernego spożywania alkoholu. Wyróżnia się miopatię alkoholową przewlekłą oraz ostrą. Miopatia alkoholowa przewlekła objawia się głównie osłabieniem siły mięśni,
zwłaszcza w kończynach dolnych. Pojawiają się wówczas dolegliwości bólowe oraz obrzęki. Miopatia ostra pojawia się po dłuższym czasie nadużywania alkoholu. Pojawiają się wówczas bolesne, aczkolwiek krótkotrwałe skurcze mięśni kończyn górnych i dolnych.
Choroba ta doprowadza do powolnego zaniku mięśni, a w trakcie jej trwania u osoby uzależnionej mogą pojawiać się problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej, kucznej oraz klęcznej. Miopatia może dotyczyć również osłabienia mięśni karku i twarzy. Pojawić mogą się też trudności z oddychaniem, kiedy mięśnie oddechowe nie będą pracowały jak należy. Miopatia związana jest także z problemami z rozkurczaniem mięśni. Mogą wtedy pojawić się kłopoty z rozprostowaniem zgiętych palców stóp i dłoni.
Jakie są przyczyny bólu mięśni po alkoholu?
Ból mięśni po alkoholu jest efektem tego, że w organizmie ludzkim występuje aldehyd octowy, będący produktem rozkładu etanolu. Jest to substancja wchodząca w skład wolnych rodników, jakie gromadzą się w komórkach aż do wywołania stanu zapalnego.
Wówczas pojawia się uczucie zmęczenia i występują dolegliwości bólowe. Najczęściej są to bóle: łydek, nóg, głowy, kości oraz stawów. Po alkoholu może również pojawić się drżenie mięśni, z uwagi na to, iż wpływa on destrukcyjnie na komórki nerwowe. Jest to również efekt powstania zaburzeń elektrolitowych.